Květen 2014

Fleurogami

14. května 2014 v 15:32 | Babča |  Ostatní ruční práce
Dávno před tím, než k nám dorazilo japonské umění skládání z papíru = origami, řada z nás, ať už jako děti, nebo pro své děti, skládala koníčky, vlaštovky, lodičky, parníky a nebe, peklo, ráj. Když vyšly první knížky origami, byla dcera v tom správném věku, kdy ji takové věci bavily, tak jsme doma skládaly všechno možné. A když se po pár letech objevila odrůda origami, zvaná fleurogami, posadila jsem se jednoho dne v zásmucké knihovně na druhou stranu stolu a nechala jsem se poučit paní, která už toto umění ovládala na jedničku. První pokusy z nepříliš vyhovujícího papíru skončily v koši. Přežila tato jediná kytka:


Doma jsem pak zkoušela tvořit ze zbytků dárkových papírů. Fotka je dost neostrá, neměla jsem tehdy ještě foťáček, tak jsem tuhle kytičku zvěčnila mobilem.


O nějaký čas později vyšla kniha Romantické fleurogami a ta šikovná paní udělala další minikurzík. Tam jsem nesměla chybět! Knihu jsem si pak koupila, a protože se mi nechtělo vystřihovat kulaté tvary, koupila jsem si podložky pod sklenice - takové, jaké v lepších restauracích dostanete pod hrnek či sklenici s kafem. Dokonce jsem sehnala i barevné podložky, které se daly rozebrat, a vznikla tato dvoubarevná kytička:Když jsem pak dělala kytky s mými bábinkami v Senior centru, chtěly "lampionek".


Příště ho zkusím z více částí. 2x6 je dost málo

Nedávno jsem objednávala z Duhové planety nylony na další tvoření s bábinkami, a zjistila jsem, že mají kulaté papíry pro fleurogami za celkem levný peníz, tak jsem si jeden balíček koupila. A tady je výsledek:Asi by nebyl problém, skládat tyto květy z jakéhokoliv papíru, který je schopný držet po zarýhování tvar, z novin, časopisů či letáků. Jen to vystřihování je nudná a zdlouhavá práce...