Prosinec 2010

Tea Bag Folding

19. prosince 2010 v 10:25 | Babča |  Ostatní ruční práce
Do češtiny volně přeloženo - skládání z obalů čajových sáčků. Začala s tím loni Hanka, když chtěla udělat pro přítelovu rodinu originální vánoční přání. Pak celý rok pilně střádala čajové pytlíčky a lamentovala, že nemá čas je rozstříhat. Ujala jsem se toho, a když jsem viděla ty krásné barvy, zatoužila jsem také zkusit pár přáníček udělat. Návodů mi našel můj oblíbený Google požehnaně, něco bylo  na Yahoo, 
i paní Brýdová přispěla svou troškou do mlýna, nevěděla jsem, který vzor zkusit dřív! Začala jsem zadními stranami sáčků, abych nekazila ty vzorované. Přišla jsem skládání na chuť a hrála jsem si s různými vzory a kombinacemi barev, prostě zábava na kolik dní. Výsledkem svého snažení jsem obdarovala bývalé kolegyně, sousedky, které mi nastřádaly také  pár sáčků, a nejvíc jsem jich udělala pro sestřičky v nemocnici. Všem se přáníčka líbila a já měla radost, že jsem si nehrála se skládáním zbytečně. Tak se pojďte podívat na pár zdařilejších exemplářů:

tbf1

tbf5
Stejný vzor, a vypadá jinak z různých barev...


tbf6

tbf4

Každý potisk "chtěl" jinak poskládat...


tbf2
Tak tohle vyšlo líp, než jsem se odvážila doufat


tbf7 dvoubar
Ze dvou druhů sáčků

tbf3 různobar
Každý pes - jiná ves, aneb: i strakatina má svůj půvab
Když už jsem udělala asi 20 přáníček z čajových pytlíčků, zkusila jsem použít dárkové papíry, abych dceři nesebrala všechny pracně nastřádané a darované zásoby.

tbf dárk,zl-fi
Mohlo to dopadnout hůř


tbf dárk,čv

Z tohoto papíru je to lepší


tbf z bal.p.

Balící papír, původně určený na restaurační porcovaný cukr, vyřazený jako vadný, pro tento účel však ideální, stačilo správně sestříhat a vhodně poskládat :-)))

Skládáni jako takové šlo velice rychle, nejvíc práce dalo vyzkoušet, jaký vzor se hodí, aby vynikl potisk, aby bylo poznat, jestli je to citron, hruška, aby to nebyl jen barevný flek. A mohu říct, že to někdy byla docela slušná detektivka. Ale bavilo mě to moc, a příští rok si určitě dám repete!


Tři tvořivé večery

2. prosince 2010 v 17:59 | Babča |  Enkaustika
knihovna
   Tato bílá idylka mne přivítala v Zásmukách v pondělí odpoledne, když jsem - celá udýchaná - dotáhla kufr věcí, potřebných pro naše tvořeníčko. Kufr byl sice na kolečkách, ale spíš by to chtělo sáňky, nebo aspoň "pekáč". Stav chodníků to vyžadoval.  V úterý už byly pěkně prohrábnuté, ale ve středu chumelilo tolik, že jsme se večer nemohly dostat ze dveří knihovny, byla za nimi asi tak čtvrtmetrová závěj! Domů jsem se vracela až dnes ráno (spala jsem u příbuzných, kdo by v téhle slotě cestoval v noci domů a druhý den zpět), ale to už byl kufr odlehčený o věci, které moje tvořilky spotřebovaly, tak jsem ho přes ty nejhorší závěje  mohla nést...
  Co bylo náplní těchto tvořivých večerů? Naučit účastníky "vrtět" žehličkou po papíře tak, aby z toho vylezl nějaký koukatelný obrázek, použitelný jako přáníčko nebo malý dárek. Potěšující bylo, že se přihlásily 3 učitelky a jeden učitel, a nadchli se pro tuto techniku natolik, že ji hodlají zařadit do hodin výtvarné výchovy, tedy - pokud se jim podaří "zlomit" vedení školy, aby zakoupilo enkaustické žehličky, s těmi obyčejnými to přece jenom není to pravé ořechové. Nejmladší účastnice byla dívenka asi tak ze 4. třídy. Nejdřív koukala, jak to dělám já, pak maminka, a ta jí řekla, ať si to jde také zkusit. No, to neměla dělat. Zbytek večera jsme holčinu od žehličky nedostaly. Užívala si to parádně! Ale snad už bych měla přestat povídat, a něco tady ukázala. Tak jdeme na to.

tv7

Když se ruka k ruce vine...


tv2

Od jednobarevných abstrakcí přes vícebarevné a složitější

tv3


tv6

 Pak přišly na řadu krajinky

tv8

tv5
Dílko pana učitele

tv4
Nakonec přáníčka - číše, jesličky, stromeček...

Všechny tři večery se vydařily, každý si svá dílka odnesl domů a já měla radost, že je to "chytlo", že máme zase pár nových enkaustických dušiček. A největší jsem měla z té holčiny. Kéž ji to vydrží bavit ještě hodně dlouho.