Září 2010

A jak to pokračuje...

28. září 2010 v 14:07 | Babča |  Pár slov na úvod
Jak to všecno začalo, jsem napsala, když jsem tento blog dostala jako dárek k minulým Vánocům. Tenkrát jsem se zabývala převážně korálkováním, název Babčiny korálky byl tedy výstižný. Ostatní ruční práce byly jako skromné Popelky kdesi v pozadí, zde "pod jednou střechou", spíš ukázkově. Jenže pak přišla výstava v Dubči a mne plně zaujala enkaustika, které jsem zde vytvořila samostatnou rubriku. Korálky zatím odpočívají z jednoduchého důvodu: potřebuji na ně už čtecí brýle. Za měsíc se jich snad dočkám. A proč jsem přidala galerii přátel? Abych ukázala, co dovedou jiné tvořilky a tvořílkové, se kterými jsem se díky svému blogu poznala. A jelikož jmého Babčiny korálky je zaregistrované, a nelze měnit, změnila jsem alespoň nápis pod ním...
já

.

Zuziny věnečky

14. září 2010 v 17:20 | Babča |  Galerie přátel
Ještě týž den, kdy jsem si nechala zvětšit kapacitu e-mailové schránky, mi Zuza poslala spoustu krásných fotek svých květinových kreací. Komu čest, tomu čest, také jsem se o něco takového pokoušela, ale na Zuzu nemám. Napadlo by vás, využít takto starou výlevku? Mne asi ne..

ve dřezu


Dušičkové věnečky

s chryz


dušičkový


Adventní na stůl a na dveře

adv.b

adv.m


s andělem
Zuzina rodina

14. září 2010 v 16:23 | Babča |  Galerie přátel
Dnes ukáži práce Zuzina manžela a vnuka. Ti se oba vyžívají v práci se dřevem, vnuk navíc se slámou a rád tvoří různé modýlky. Tak od každého alespoň malá okázka. Popisovat asi není třeba.
truhlík

psi


panáci

kuželky a člobrdo
Tolik Zuzin manžel. Následující fotka zachycuje vagonek, vyráběný vnukem pro tátu.

vagonek

Tak co tomu říkáte? Není to krásné, když je takhle správně "praštěná" celá rodina? A to jste ještě neviděli, co dokáže Zuzina dcera,  musím se zeptat, jestli sem něco z jejího umění mohu dát.

Zuza

13. září 2010 v 20:13 | Babča |  Galerie přátel
Když jsem k Vánocům dostala tento blog, těšila jsem se, že s návštěvníky budu komunikovat prostřednictvím komentářů, později i pomocí "emílků", ale nějak to nevycházelo. První komentáře mě zklamaly, protože kdosi chtěl hlasovat pro svou osobu kdesi, nevěděla jsem, oč jde, proč mám pro někoho někde hlasovat a ani poznámečka "hezu blog" mě neutěšila. Sice to bylo pořád lepší, než nějaké sprosťárny, ale... Až nedávno se mi ozvala paní, které se můj blog zalíbil, já jí napsala na e-mail a už téměř měsíc si čile vyměňujeme dopisy a fotky takovým fofrem, že jsem si musela nechat zvětšit schránku. Nemá blog ani  stránku na netu, tak mne napadlo, že tady udělám galerii přátel aby se alespoň někde zviditelnila. Paní se na netu vyskytuje pod nickem Zuza, budu jí tady tak říkat. Jediné, co mě mrzí je, že bydlí na druhém konci republiky, tudíž případná návštěva bude dost komplikovaná. Prozradím na ni, že má všestranně nadané děti i vnoučata, a že zde budou tedy výtvory celé rodiny. Podívejte se zatím na malou "ochutnávku" rodinné tvorby.
na dveře
Podzim

adv.věnec
Advent

Vnučce se zalíbila enkaustika, něco spolu vyzkoušely namalovat starou žehličkou a výsledek?
ryba
Ryba v síti

mušle
Nepřipomíná vám to mušli?


abst. nej

A tento jejich obrázek se mi líbí zatím nejvíc...


Ještě jednou Vánoce

9. září 2010 v 21:59 | Babča |  Enkaustika
jesličky
Tady jsou ty slibované jesličky. Razítko otisknete na papír, necháte dobře zaschnout nebo přejedete žehličkou přes kuchyňskou papírovou utěrku či ubrousek, pak přežehlíte bezbarvým voskem, a po jeho zatuhnutí už dotváříte obrázek dle vlastní fantazie.


kometa a stromek
Další vystříhané tvary, zvýrazněné obtažením zlatým nebo stříbrným fixem


3 přání
Obrázek vpravo poslouží jako přání k Novému roku. Dvě číše na přípitek - také razítko. Můžete a nemusíte dopsat PF


Na horké plotýnce

9. září 2010 v 21:47 | Babča |  Enkaustika
Na horké plotýnce vám v čínské restauraci nabídnou nejrůznější druhy masa. Já vám ale nabídnu další enkaustickou techniku. Plotýnka se dá sehnat dvojí: malá, do které se zasune enkaustická žehlička bez "ručičky", stojí bratru tak tisícovku, a velká, ve formátu cca A 2, a to už je za  hodně moc peněz, a má to uplatnění opět spíš pro profíky. Nám úplně postačí obrácená žehlička. Pochopitelně se hodí jen na malé obrázky, ale kdo z nás laiků si troufne na něco většího? Tak tedy: "ručička" se sundá a nasune se kolem žehličky, lehce se přitlačí a je to. Opět je více možností, jak tvořit. Dokreslovat klasicky namalované pozadí, nebo popatlat papír voskem přímo na žehličce a pak s ním pracovat. Do takto připraveného papíru  můžete čmárat seříznutou gumou (tou školní na gumování), zubatou zdobičkou na dorty, škrabkou na námrazu, vytříhaným kartonem, kousky molitanu... Nejvíc používané je tupování houbičkou - listí na stromech - koukněte se do článku "Jak se dělá strom". Houbička se dá použít i na okraje, buď se natupují, nebo se stírají třeba do obloučků. Kulatými houbičkami, které snadno získáte z molitanových natáček, se dají udělat třeba i bambusové pruty. Obrázků mám několik, fotku zatím jen jednu.

tulip. na obr.ž.
Zde jsem použila pozadí, udělané klasickým způsobem, květy a listy dokreslila voskovkami na obrácené žehličce a okraje jsem natupovala kulatou houbičkou. Pozadí se trochu rozteklo, což je logické, když se pracuje na horkém papíru. Získá nádech podobný rozfoukávaným obrázkům.

K čemu se hodí fén?

9. září 2010 v 20:28 | Babča |  Enkaustika
Každý řekne, že přece na sušení vlasů! Ono se s ním dá ale také všelicos udělat v enkaustice. Správně se má pracovat s horkovzdušnou pistolí, ale je dost drahá, a pokud se této technice nevěnujete profesionálně, tak si ji určitě kupovat nebudete. Fén to jistí! Nemá sice takový "fuk" jako pistole, ale dá se s ním pracovat. Nejjednodušší je, udělat klasickou technikou nějakou abstrakci, a pak ji "rozfoukat".

fén1

fén2
Kontury získají kapku rozmazaný,  měkčí vzhled


Druhá možnost - klasickým způsobem nanesete pozadí, pak nakapete vosk a rozfoukáte.

tulipán fénem

fén3
Tento způsob malování tedy není zrovna můj šálek čaje, ale chci zde ukázat různé techniky

Práce na savém papíru

9. září 2010 v 20:08 | Babča |  Enkaustika
Tahle technika je docela náročná. Vosk se do savého papíru (čtvrtky) okamžitě vsákne, a už se s tím nedá nic dělat. Je třeba předem vědět, kde chcete mít kterou barvu, a jakou plochu s ní chcete pokrýt. Trochu pomůže, když se na papír předem nanese bezbarvý vosk, nebo podkladová barva, ale opravdu to pomůže jen trochu. Tady se můžete dočkat zkaženého obrázku raz dva. (Ale i ten se dá zužitkovat třeba na přáníčka. Správný enkaustik nic nevyhodí!)

savý pap.
Tento obrázek jsem dělala na kurzu u paní Školaudyové. Enkaustický savý papír má trochu jiné vlastnosti, než obyčejná čtvrtka, ale i na tu to jde. Následující květina je na černé čtvrtce. Podobný květ  mi "daroval" strýček Google. Do toho krásného originálu má ten můj dost daleko...

savý pap. b.květ

Barevné variace

9. září 2010 v 19:53 | Babča |  Enkaustika
 V knize M.Bossoma bylo mimo jiné ukázáno, jak se mění nálada obrázku, když se udělá v různých barvách. To se mi zalíbilo, a když jsem ještě něco takového zahlédla na netu, zkusila jsem to také. Krajiny nejsou úplně stejné, jen podobné. Jak už jsem říkala, kdybyste se rozkrájeli, nikdy neuděláte dva stejné obrázky. Ale snažila jsem se udělat co nejpodobnější.
var.m
Tak to by bylo v modré. Kolegyním to připomíná zamrzající jezero

var.čv
Červená působí trochu zneklidňujícím dojmem

var.do zel.
Také zimní nálada, trochu veselejší, ta tyrkysová působí tepleji


var.m
A tohle prý je zasněžená romance


modrá krajina
A naposledy zima...

Slibuji, že se polepším, příště udělám "teplejší" variace. M. Bossom měl ve své knize nádhernou krajinu v kombinaci hnědé, sieny pálené, oranžové a světle hnědé, jen mít takové odstíny, hned bych něco podobného zkusila! (Na něj ale  nemám, on je v enkaustice někdo  s velkým N!!!)

Jak se dělá strom

9. září 2010 v 19:33 | Babča |  Enkaustika
Když jsem zde prezentovala stromy razítkové, slíbila jsem, že ukáži, jak dělá stromy správný enkaustik. Do toho mám sice ještě dost daleko, ale už jsem se to stačila naučit natolik, aby se na to dalo koukat.
jak se dělá strom

Nejdřív se udělá pozadí ve zvolených barvách, neměla by tam chybět hnědá. Pak se obrázek otočí vzhůru nohama a špičkou žehličky se vytáhne kmen a rozvětvení koruny. Pak se rozložená žehlička  otočí výhřevnou plochou nahoru, kousek se napatlá zelenou a na položený papír se - až se ohřeje - natupuje listí kouskem mycí houby nebo molitanem, staženým z natáčky. A žehlička se zase složí, papír se otočí správným směrem a v ruce se natupuje popředí, různé trávy se udělají hranou žehličky. V pozadí je vyškrabaný náznak pěšiny.


strom tažený

Tady jsem hnědou neměla, tak jsem si jí tam trochu nanesla. Ptáci se dělají také špičkou žehličky, nebo enkaustickou tužkou, jako tady. Vypadají kapku líp než ti "žehličkoví", aspoň u mne.

Vánoce přicházejí

8. září 2010 v 17:25 | Babča |  Enkaustika
Teď si asi řeknete, že mi přeskočilo, co blázním v září s Vánoci? No, když může mít Kaufland vánoční zboží už od srpna, tak co bych nemohla já dát na blog Vánoce už v září? Přáníčka vyrábím už asi měsíc, chci je příští týden dovézt do Domova Sue Ryder, aby je mohli začít prodávat v dobročinných obchodech už v listopadu, ale nemám záruku, že se na říjnový či listopadový srazík dostanu. Dnes sem dám takovou malou ochutnávku, pokračování příště.

přání

Šablonka je vytvořena - hádejte z čeho? Podle vykrajovátka na vánoční cukroví. A opět jsem zužitkovala obrázky, které se mi moc nelíbily. Nebyly zkažené, to ne, ale jako dárek se nehodily...


svíčka

 A tohle jsem se naučila na kurzu pro pokročilé. Prvních pár se mi moc nepovedlo, on je to docela kumšt, udržet tu žehličku, aby kresba byla rovná - jako svíčka :-), ale naučila jsem se tam, jak takový obrázek předělat. Jak říká naše lektorka: "Žádný obrázek není zkažený", což už jsem tu v nějakém článku citovala. Buď se z něj vystříhají třeba ty hvězdičky, nebo se na obrácené žehličce nahřeje, setře ubrouskem, a maluje se znova. Tahle svíčička už je z těch povedenějších...

PS 17.9.  Tak jsem přáníčka do SR nedovezla, místo toho jsem krotila zákeřné viry, které jsem dostala jako dáreček od vděčných pacientů :-(

Ozdobné balení dárků II

7. září 2010 v 10:32 | Babča |  Ostatní ruční práce
Dceřin přítel měl narozeniny. Přemýšlely jsme, jaký dárek mu dáme, a jelikož bude potřebovat všelicos ve svém PC inovovat, dohodli se spolu, že by byl vítaný nějaký příspěvek na ty nákupy. Dohodnuto, s Hankou jsme větší peníze vyměnily za "Boženky", aby toho bylo na první pohled víc, a začaly jsme řešit způsob zabalení. Obálka, byť třeba ozdobná, to není ono, a vrazit peníze jen tak do ruky, říct "Všechno nejlepší a kup si co chceš", to už vůbec ne. Ale od čeho máme všechny 4 knihy paní Křivánkové? Ve třetím dílu je celá kapitola o vtipném darování peněz. Zaujala nás kytice, jen se nám nelíbílo, že bychom měly penízky poskládat do vějířků a pomocí drátu naaranžovat.  Gizmo to jistí, řekla jsem si, a udělala spirálky o takovém průměru, aby se bankovky moc nemuchlaly. Nakoupila jsem různé dobrůtky a udělala z nich květy, které jsem zasadila do jakýchsi lístků z rozřezaných stuh. No, to jsem si naběhla na smeč! Smyčky se mi zamotávaly do spirál, jednu jsem vymotala a namotaly se mi tam další dvě, horor na čtvrtou. Nechtěla jsem tam strkat ty peníze hned, pořád jsem se spirálkami manipulovala, tak aby se nepotrhaly. Kdyby byly uvnitř, tak by se mi to asi tolik nezamotávalo. Ale povedlo se a překvapení bylo veliké. Větší z celé kytice, než z té sumy, kterou ukrývala. Ta váza se moc nehodí, ale byla jediná, která unesla váhu celé kytice, aniž by se kácela :-D

kytice 2


kytice

Kytice tedy byla hotová, a zbylo ještě docela dost dobrůtek. Obaly od nich skončily v mém odpaďáku, a co čert nechtěl, Ion šel do mého pokojíku pro cosi, a uviděl je tam. Řekl o tom  Hance a divil se, že jsem to všechno potají snědla a jim nic nedala. Hanka nemohla říct, proč jsem toho tolik nakoupila, tak mi zůstal na pár dní cejch sobce:-(.  Ale k věci: pro zbylé bonbony jsem udělala krabičku a ozdobila ji srdíčky, vyříznutými z nepříliš povedených enkaustických obrázků. Žádný obrázek přece není zkažený...

krabička 1


krabička 2

Výstava

2. září 2010 v 12:15 | Babča |  Enkaustika
Výstava, to zní až příliš honosně, ona to bude spíš výstavka. V Zásmukách máme čipernou paní knihovnici, která pořádá různé akce, zejména rukodělné kurzíky, také mi zorganizovala sbírku korálků pro Domov Sue Ryder, a teď se rozhodla, že bude představovat formou výstavek místní tvořilky a tvořílky. A jako první oslovila mne, protože se jí enkaustické obrázky moc líbí. Tak honem dodělávám ukázky různých technik, na savém podkladu, na obrácené žehličce a rozfoukávané horkým vzduchem. Ve středu budeme tvořit plakát, tak ho sem přidám. Ne, že bych čekala, že se pojedete do Zásmuk podívat (možná někdo z okolí ano), ale pro zajímavost. Mám teď skluz, dcera mi vytkla, že jsem za celý srpen nic nepřidala, ale není co. Tedy - je toho až moc, ale není to vyfocené...
čv.m
Tady je jedna abstrakce, kterou jste ještě neviděli...

         10.9. - tak už mám plakát, paní knihovnice si s ním docela vyhrála, povedl se jí, že?

plakát