Červenec 2010

Pro nevěstu

26. července 2010 v 18:27 | Babča |  Náhrdelníky
Popis na vějířky uveřejnil časopis Korálki už kdysi ve svých začátcích, byly to původně náušnice v pestrých barvách. Ze zlatých  perliček a oválků jsem si je udělala, když jsem ještě chodila na břišní tance. Pak ten návod ležel zastrčený v jakémsi závitu mé šedé hmoty mozkové, až jsem od Darí na jednom srazu v SR dostala tyhle krásné korálky. A v tu chvíli mi bylo jasné, co s nimi udělám. Ohňovek a perliček jsem měla dost, a vějířek je tak jednoduchý, že to bylo za chvilku hotové. Náhrdelník se dá zkombinovat s náramkem a prstýnkem, který už je tu vyfocený. (Na svatbu, promoci či ples.)Pokusila jsem se o lepší  prsten, ale ten ještě nemá svůj portét. Nějak se při focení zatoulal, rošťák jeden!
svatební

Perleť a perličky

26. července 2010 v 18:11 | Babča |  Náhrdelníky
Tento provrtaný kousek perleti jsem koupila také ve Švadlence. (U nás se to jmenuje Vlnka a mají tam všechno možné,hlavně nepřehledný mišmaš krabic, krabiček, klubíček, svetrů, triček, látek, do toho knoflíky, korálky, komponenty....) Už na první pohled mi bylo jasné, co z něj udělám. Původně byla na koncích těch závěsů malá perleťová kolečka, ale pořád se stáčela tou ošklivější stranou ven, tak jsem místo nich dala větší perličky. Zkoušela jsem řetízek, nějak mi to neladilo na první pohled, ani na druhý, tak je na šňůrce a zdá se mi to  lepší. Ještě mám perleťový donut, čeká na provrtání, protože má jen jeden centrální otvor a já chci mít pár direk po obvodu dole. Už jste někdy zkoušeli provrtat třeba škebli? To je prácička. Ale vyžebrala jsem od kamarádky zubařky (také nadšené korálkářky) vrtáček, dvě pěkné škeble už zdobívají můj krk, tak se dám i do toho donutu, snad ho nezkazím.

perleť

Měď na pokračování

26. července 2010 v 17:52 | Babča |  Gizmo
Dnes jsem se přebírala svými "poklady" a zjistila jsem, že jeden spirálkový náhrdelník nějak zanikl v té haldě dosud neuveřejněných fotek, takže se nedočkal své prezentace zde. Tak to spěchám napravit. Ty korálky v barvě medu jsou asi akrylové, mám je ze Švadlenky a paní prodavačce je jaksi šumafu, z čeho  to je, hlavně, že si to někdo koupí. Mám už je hodně dlouho, a pořád mě nějak nelíbala Můza, až přišly spirálky...

s medovými kor
A jak tak koukám, musím trochu přitáhnout očka, některá jsou volná, to by se náhrdelník mohl rozpojit. Je vidět, že ketlování mi ještě nepřešlo do krve, musím víc trénovat!

Voskovaná šňůra a dřevo

26. července 2010 v 11:55 | Babča |  Náhrdelníky
Když jsem sem dávala první náhrdelník vázaný na voskové šňůře, slíbila jsem, že časem budou další. Těmito jsem si krátila čas na výstavě v Roudnici, ale teprve teď, když jsem přebírala, co bude potřeba nafotit, jsem zjistila, že už jsou vyfocené 2 měsíce. Nojo, když je těch fotek tolik...

vosk 1
Kontrast tmavé šňůry a světlých korálků


vosk 2
Oblíbená kombinace: malé a velké korálky 2+1


vosk 3
Opět 2+1, tentokrát v tmavé barvě

Barvy se dají kombinovat různě, rovněž velikosti korálků. Zde je velký prostor pro fantazii. Já většinou dělám z toho, co dům dal, zužitkují se zbytky korálků, které už nestačí na náhrdelník. Největší úspěch měly veselé náhrdelníky, kde byl pomalu každý korálek jiný :-) Nemusí to být jen dřevěné korálky, zkoušela jsem i skleněné, ale musejí mít dost velkou dirku. Šňůry potřebujete 5 m, překládá se napůl a konečky je potřeba zpevnit kapičkou lepidla, nejlepší je Herkules. Nejvhodnější je průměr 1 mm, uzel se dělá ten nejobyčejnější a vzdálenost mezi uzly má být asi 3 cm.

Měděné variace

1. července 2010 v 20:36 | Babča |  Gizmo
Po pár stříbrných náhrdelnících přišla ke slovu měď. A s ní ketlování, což jsem doposud moc nemilovala, co šlo řešit lankem nebo řetízkem, jsem neketlovala. Ale měděné řetízky se jaksi nekonaly ani v Rooye, ani ve Star Beads, ani na Letné a lanko bylo spíš červené, než v barvě mědi :-(. Tak přišel ke slovu drát a kleště...

měd.můj
Ty korálky jsem dostala od nějaké dobré duše. Byl jich docela slušný návlek, vydal na dva náhrdelníly, z nichž jeden putoval do Sue Ryder. Druhý občas zdobí můj krk. (Právě tenhle.)

měd. s ověs.
Tady jsem použila pěkný maxikorálek, ke kterému se mi podařilo zkombinovat dvě barvy ohňovek. Na další náhrdelník jsem použila mačkané korálky v temně zelené barvě, matné, vypadaly spíš jako keramické. Zbylo i na náramek. Měděný drátek je tentokrát světlý.

měd. s mačk.kor.


 A tento náhrdelník by mohl zdobit pánský, či spíš chlapecký krk. Ačkoliv - i dospělí muži se rádi zdobí. Do lékárny mi chodí pán přes šedesát a nosí pyšně na krku - tuším se říká bola?

pro muže

A jedno vybočení z té měděné záplavy: našla jsem doma černý drátek a zkombinovala ho se šitými kuličkami. Barvy přesně ladí k jednomu letnímu tričku, které je celé černé a vprostřed má vsadku v barvách těch kuliček.
černý s kuličkami
 Drátků mám doma dost, různé odstíny mědi, pak tyrkysové, vínové, zlaté, a ještě jsem nezvládla dvoubarevné spirálky. To by chtělo zase minikurz v Dubči. Asi na podzim pojedu...

Spirálky

1. července 2010 v 20:10 | Babča |  Gizmo
Když jsem se doma chlubila náramkem, který jsem si udělala při rychlokurzu v Dubči, umínila jsem si, že si k němu co nejdřív udělám náhrdelník. Jenže jsem si - já Íkvoň obecný ( odvozenina mé dcery od IQ=O)- nekoupila stříbrný drátek O,4 mm. Doma jsem měla jen 0,3 mm, ale šlo to. A když už jsem byla v tom motání, udělala jsem si rovnou dva. Jeden do výstřihu, druhý na svetřík.

můj stř.

můj stř. na řet.


 A do třetice ještě jeden stříbrný v kombinaci s mačkanými korálky připomínajícími pivoňku.

stř. s růžemi