Neděle ve znamení kurzů

15. června 2010 v 16:31 | Babča |  Enkaustika
  V neděli 13. června se konaly v pražských Modřanech kurzy všech možných ručních prací. Celou akci organizovala paní Brýdová, za což jí patří můj dík, musela s tím mít práce až nad hlavu. ( A také děkuji za zaslání fotek z kurzu.) V příjemném prostředí restaurace hotelu DUM se sešlo několik desítek zájemců o malování triček, fusing, práci s Fimem, šité korálky, pletení z pedigu, a nechyběla ani "moje" enkaustika. Kurz vedla paní Školaudyová. Dopoledne se sešli začátečníci (správně, byl tam i jeden mladý muž, kterého zlákala přítelkyně), odpoledne - již v menším počtu - pokročilí.
  V ranním kurzu jsme se seznámili s několika základními způsoby jak pokládat barvy, a jakým způsobem pohybovat žehličkou po papíře. Vyzkoušeli jsme si, co vznikne, když naneseme barvy podélně, pak i příčně, když se žehličkou jakoby cuká nebo se s ní táhne cik-cak. Pak jsme se učili malovat hranou žehličky trávu, tupovali jsme různé ozdobné okraje a pak nám paní Š. ukázala, co se dá dělat se zdánlivě zkaženým obrázkem. To se žehlička složí, položí na stůl vyhřívanou plochou nahoru, na ni se dá obrázek, a když se papír dostatečně ohřeje, setře se papírovou utěrkou. Zůstane na ní dost vosku, schová se tedy pro další použití. K čemu se dá použít? Když už je na ní vosku dost (nebo si ještě přidáme), přitiskne se tou navoskovanou stranou na čistý papír, přežehlí se, čímž vznikne otisk struktury utěrky, který pak lze dotvořit dle našeho vkusu něčím z toho, co jsme se naučili. A ten setřený papír použijeme jako čistý, máme na něm však barevný podklad, na který se propracujeme různými tahy hranou žehličky. V tom případě je lepší, dát navrch jen jednu barvu. Ta navoskovaná utěrka se dá využít ještě jinak. Utrhne se z ní kus, který se ohřeje, zmačká a přižehlí  - třeba na ten setřený papír. Musí se důkladně prohřát, aby tam držel. Pak se přežehlí metalickým voskem a je z toho efektní plastický obrázek. Vyzkoušeli jsme si i práci na obrácené žehličce, kde se dá malovat vším možným, třeba zubatou stranou stěrky na námrazu, houbičkami, seříznutou gumou...(Pardon, já neřekla, že na té žehličce musí být papír. A na tom papíru nějaký ten vosk.) A co se mi z ranního kurzu nejvíc líbilo? Výroba vánoční gratulace s motivem svíčky. Já to viděla na DVD s kurzem, ale pořád jsem si to netroufala zkusit. Takovou věc prostě musíte vidět "in natura". Ještě jsme se naučili základní tahy žehličky při tvorbě krajiny.
   Odpolední kurz byl nazván "Kreativ" a to už byla taková vyšší (spíš střední) enkaustická škola. Procvičili jsme si krajinu, učili se dělat stromy (kdepak Babčo, pravý enkaustik razítka zrovna 2x nemusí), pomocí houbičky jim dát listí, zkoušeli jsme práci na savém papíru (obyčejné čtvrtce) , na černém, zlatém, stříbrném či bronzovém nesavém papíru, jakou barvu si kdo vybral. Pak jsme se učili "stavět" schody (uff, to je fuška), vyškrabávat pěšinky a malovat tužkou. Dostali jsme i větší papíry, nejdřív A5, pak i A4, a ověřte si, co už umíte. A ještě jsme dostali k dispozici paspartu a euroklip na obrázek, a barevnou čtvrtku na přáníčko. Bylo toho hodně, co nás paní Jana naučila. Teď musím pilně trénovat, aby bylo co fotit
  Možná, že jsem do odpoledního kurzu přidala něco z toho ranního, mám pocit, že rámování jsme cvičili už ráno, i ty barevné papíry... Snad to nevadí, jestli jsem to popletla, hlavně, že jsem se hodně naučila!
kurz1
Jsme jedno ucho :-)
.
kurz2
Paní Jana v akci...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama