Jak začít s enkaustikou

14. června 2010 v 14:36 | Babča |  Enkaustika
   Když někomu řeknu, čím se v poslední době nejvíc zabývám, většina lidí vykulí oči, co to vlastně ta enkaustika je. A už se mě pár známých ptalo, co je k tomu potřeba, kde se to dá sehnat, a jak se s tou žehličkou musí hýbat, aby z toho vylezlo něco podobného obrázku. Ne každý má to štěstí, že bydlí někde v blízkosti místa, kde se pořádá nějaký kurz. Já dostala například nabídku na čtyřdenní prázdninový kurz v místě, kam bych komplikovaně jela asi tak 5 hodin. (Jsem nemotorizovaná neřidička.) Tak jsem se rozhodla, že vám zde dám pár jednoduchých rad a nasměruji vás na stránky, kde se dovíte něco víc.
  Tak co potřebujete? V první řadě žehličku. Pro začátek stačí obyčejná nenapařovací, ale musí mít termostat. Teplotu je třeba vyzkoušet, většinou stačí "silon", případně maličko víc. Vosk nesmí při naklonění žehličky stékat, nebo dokonce z ní kapat. Existuje originální enkaustická žehlička, která má řadu výhod: je menší, lehoučká a má odnímatelnou rukověť. To "účko" se nasune na obrácenou žehličku a je z toho pěkná plotýnka, což je důležité pro malování na horkém papíru. Pokročilí zájemci o tento  způsob malování si mohou koupit speciální plotýnky. Malou, kterou vyhřívá složená, obrácená žehlička, nebo velkou, vyhřívanou elektřinou. Ale to už je drahý špás.

žehlička

Tato enkaustická žehlička má podstatně větší možnosti regulace teploty, než klasická. Doporučená teplota je "low", ale například moje žehlička při této teplotě vosky přepaluje a já se ztrácím v oblacích čpavého dýmu. Prostě - každá žehlička je individuum, teplotu si musíte vyzkoušet.
   Tak žehličku máte, co dál? Papíry - dají se sehnat enkaustické papíry, ale pro začátek vám úplně postačí staré nástěnné kalendáře, které jsou na velmi kvalitním křídovém papíru. Z rubu malujete, někdy využijete i líc. O tom později. Vhodný papír seženete někdy - a levně - v kopírkách. Vosky - pro začátek stačí běžné voskovky, ale české "kohinorky", ty mají dostatečný podíl včelího vosku. Made in China raději nekupujte, mají ho málo a také pigmenty nejsou nejlepší.  Později si můžete koupit originální vosky, to už je ale kapku finančně náročnější. Sada je od 300 Kč výš, jednotlivé jsou od 26 do 40 Kč. Ještě budete potřebovat obyčejnou parafinovou svíčku na čištění plochy žehličky.I když ji sebelíp utřete, uvidíte, kolik barvy tam ještě zůstalo!

box

Toto je originální enkaustický box pro začátečníky. Obsahuje vše, co budete potřebovat. Pro ty, co neumí německy, se pokusím o překlad (já taky neumím): 12 enkaustických voskových barev, 10 papírů A7 a A6, 5 papírů A5, žehličku, malou školu malování a škrabku. Tady musím dát opravu: právě jsem se dověděla, že tyto boxy se již nedovážejí, teď je v nich vosků  jen osm. Inovace. Nezdražuje se, ale dá se toho tam míň!

box2
Tyto boxy se k nám teď dovážejí

  Další nezbytné pomůcky: něco na stůl, nejlépe vyřazený ubrus, kterého nebude škoda, když se pokape voskem. Dostatečnou vrstvu starých novin, já používám různé propagační letáky a katalogy, Kaufland, Globus, módní katalogy... A kuchyňské utěrky, nebo papírové ubrousky, kterými budete žehličku čistit. Důležitá připomínka: nezapomínejte vyčistit také mezeru mezi žehlící plochou a "tělem" žehličky, tam se hromadí docela dost vosku a taková kaňka na povedeném obrázku není zrovna k popukání...
  Poslední věc, kterou bezpodmínečně pro začátek nepotřebujete, je enkaustická tužka, někde jí říkají pero. Má vyhřívaný hrot, jakési kulaté perko se škvírou, do které se nasaje vosk a můžete psát, kreslit různé drobné detajly a dotvářet tak obrázky dle vlastní nálady a vkusu. K tužce patří ještě drátěný štěteček, a dají se dokoupit různé nástavce: oválné a hranaté, pak mini a mikro žehličky, které se prostě nasunou do tužky a pracuje se s nimi stejně jako s žehličkou, jen "en miniature". Korkový prstenec chrání prsty před popálením.

tužka

  Ještě jednu pomůcku bych málem zapomněla představit: horkovzdušná pistole. Pomocí proudu horkého vzduchu rozfoukáváte již nanesený vosk do roztodivných obrazců. Ale - od čeho je fén? Poslouží téměř stejně dobře. (Všechno lítá, co peří má i nemá, proto si vše na stole upevněte nebo odkliďte do bezpečné vzdálenosti.)

  Tak - co ještě dodat? Existuje velmi pěkná kniha a DVD, které vřele doporučuji všem, kteří se chtějí poučit "jak na to". Obé stvořila vynikající lektorka  Jana Školaudyová, která vám také může většinu zde popsaných věcí poslat.
dvd

kniha

Zde jsou adresy, kde můžete mnoho krásného  vidět, a také si něco z popsaného  objednat: www.encaustic.wz.cz  www.encaustic-jana.ic.cz
případně se podívejte na www.brydova.cz
Na té první adrese najdete takový hezký minikurzík, podle kterého se naučíte to nejzákladnější. (Já se to, co je tu dosud k vidění, naučila na takovém minikurzu a ze zde uvedené knihy, a další jsem zkoušela podle videí, která mi našel hodný strýček Google.) Na té poslední adrese můžete vidět  záznam z návštěvy paní Školaudyové v Loskutákovi a 4 pěkná instruktážní videa. (Hledejte v technikách.)

  Přeji vám, aby vás tato krásná výtvarná technika zaujala, aby se vám malování dařilo, aby přinášelo radost vám i těm, kterým svá dílka darujete.. A prostě - happy waxing!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Babča | 22. června 2010 v 20:48 | Reagovat

Nějak přestala fungovat ta první adresa. Nevím proč, jdu hledat, kam se poděla.

2 Babča | 22. června 2010 v 20:54 | Reagovat

Hm, je to divné, když zadám adresu normálně, tak funguje...

3 Babča | 23. června 2010 v 17:02 | Reagovat

Už to funguje, chytrý PC si ty dvě adresy nějak spojil, tak jsem tu první smazala a zadala znovu. Teď už můžete koukat na nabídku zboží i na ten pěkný minikurz :-)))

4 katka | E-mail | 27. října 2010 v 21:36 | Reagovat

jakou stranku na internet mam vyhledat abych si mohla koupit tu žehličku

5 Hanča | E-mail | 1. dubna 2012 v 5:30 | Reagovat

Díky za cenné info, nebudu zatím pořizovat drahé náčiní a vyzkouším to podomácku se starou žehličkou..

6 Hanča | E-mail | 1. dubna 2012 v 5:30 | Reagovat

[4]: http://www.vltava2000.cz/vytvarnepotreby/default.asp?lngDepartmentID=11

7 Markéta Lukáčová | E-mail | Web | 19. prosince 2012 v 18:22 | Reagovat

Vkládám funkční link na prodejnu potřeb. Lze tam také zakoupit knihu "Enkaustika".
http://www.vltava2000.cz/vytvarnepotreby/
Více info se lze dozvědět také na pravidelných kurzech.
Majka

8 Lukáš | Web | 23. září 2013 v 22:37 | Reagovat

[5]:
Určitě je lepší ze začátku použít "co dům dal":). Zkusit a když chytne pokračovat.

Jaké základní pomůcky potřebujete pro enkaustiku se můžete tady:
http://www.mini-kurzy.cz/enkaustika-zjistite-ze-malovat-umi-kazdy/

Jsou tam i čeksé online video návody enkaustika malování.

Snad jsem pomohl

9 PhillipDuh | E-mail | Web | 13. května 2018 v 18:06 | Reagovat

<a href=http://jamer82-001-site1.htempurl.com/tds?id=7><img>http://jamer82-001-site1.htempurl.com/pr/images/1.jpg</img></a>

<a href=http://jamer82-001-site1.htempurl.com/tds?id=7>мобильные знакомства моя страница</a>

Онлайн клуб знакомств для интима. Реальные встречи с противоположным полом для XXX у тебя городе. Не проходи мимо - не останешься равнодушным!

лове знакомства моя страница, язык сайтов знакомств, знакомства ола, знакомства для взрослых онлайн без регистрации бесплатно, tinder сайт знакомств, знакомства в воронеже без, быстрые знакомства, сайт знакомств страница без регистрации, www знакомства, знакомства за 30 бесплатный, знакомство дошкольников, бесплатный чат знакомств, ела знакомства, знакомства моя страница без логина и пароля, сайт знакомств табор мобильная, теле2 знакомства 684, знакомства jeempo моя страница, приятное знакомство, создание сайта знакомств, сайт знакомств мамба регистрация, андреев знакомства, секс знакомства омск, знакомства страна встреч, знакомства в воронеже без регистрации, знакомства с девушками для секса, знакомства женщины г, знакомства в новосибирске без, бесплатное регистраций сайт знакомств табор, jolly me знакомства, loveplanet знакомства, трололо сайт знакомств, знакомство йошкар, знакомство с женщинами без регистрации с фото, секс знакомства с фото, страна встреч сайт знакомств, знакомства в питере без, знакомства кому за 30, знакомства псков, секс знакомства для взрослых, девушки знакомства для взрослых фото, секс знакомства иркутск, баду знакомства моя страница, знакомства 10, международный сайт знакомств, знакомство ру мобильная версия

10 IsrafaceNup | E-mail | Web | 30. července 2018 v 1:36 | Reagovat

Израиль и иудеи со всего мира общаются тут

Мечтаете об уникальном знакомстве? Пытаетесь начать новую жизнь и отношения на волне « Израиль мужчины и женщины »? Тогда почему бы не попробовать уникальную возможность знакомства в Израиле, где всегда тепло, вкусно и весело!
Евреи и еврейские девушки стали гордостью Израиля! Испокон веков еврейские женщины, молодые еврейки и еврейские мужчины славились своей красотой и харизмой. Поэтому вам не нужно регистрироваться на множестве сайтов, чтобы найти себе мужчину Израиля! Специально для вас мы создали уникальную площадку для знакомства в Израиле! Красивейшие женщины и мужчины Израиля, богатые иудеи и заводные еврейские парни – все собраны в одном месте!
Универсальность и комфорт использования, а главное высокая технологичность и подбор замечательные знакомства в Израиле – все это объединяется в нашем детище - « Еврейская социальная сеть IsraFace Com ». Мы рады видеть каждого из вас, присоединяйтесь! http://israface.com

11 svetkaNup | E-mail | 31. července 2018 v 3:45 | Reagovat

Предлагаем приобрести кассеты gillette power

Хорошие новости для покупателей и продавцов продукции Gillette! Optovka Net предлагает купить наборы Gillette для для семьи и друзей или для продажи. Gillette это лидер на российском рынке, а также лезвия, купить которые приятно, а продавать выгодно. Максимально возможные скидки!Внимание, акция! Бритвы Gillette Fusion и их модификации Джилет Фьюжен Проглайд и Gillette Fusion Proglide Powerимеют современный дизайн. Рекомендуем стильные комплекты станок + кассета Gillette Fusion, купить которые по акции можно заполнив форму на сайте. Не упустите возможность приобрести станок для бритья Gillette Mach 3 Turbo, Лезвие Mach3, кассеты для микроимпульсных станков Gillette Power, а также любой другой продукт серии Жилет Мак 3 с максимальной выгодой! Мак 3 Турбо это классика на рынке товаров для бритья, а классика всегда пользуется спросом! Хит продаж - одноразовые станки Gillette. Одноразовые станки для бритья Gillette Gillette blue, Gillette 2, Gillette blue 3, пользуются спросом практически всегда.Самое время заказывать наборы со скидкой! Наборы Gillette Sensitive, Gillette Sensor Excel, Gillette Slalom, Gillette Venus - это универсальный подарок. В набор Gillette VENUS входят: бритва, станок Gillette venus, кассеты. Исследования показали, что большим спросом у конечных потребителей пользуется бритвенный станок Gillette sensor excel, купить который стало ещё проще через форму на нашем сайте. Опытный клиент предпочтёт купить бритвенный станок известной зарекомендовавшей себя фирмы. Удобная оплата через системы международных платежей. Крупным оптовикам предоставляются дополнительные скидки. Заказав у нас продукцию Gillette, вы получаете оригинальную качественную продукцию, максимальную выгоду, надёжные гарантии. Давние покупатели получат эксклюзивные условия и приятные бонусы. Свяжитесь с нами через сайт http://optovka.net и анкету для создания заказа и приготовьтесь к развитию вашего бизнеса!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama