Duben 2010

Výstava v Dubči

12. dubna 2010 v 14:12 | Babča |  Aktuality
 Jak jsem  psala v minulých aktualitách, výstava se konala ve dnech 9-11. dubna.  Dala jsem na rady zkušených, a vyrazila už v pátek ráno. Chtěla jsem být v Dubči hned na devátou, což by se krásně stihlo, kdybych asi tak čtvrt hodiny neběhala po Hájích a nehledala, kde sákryš stojí ten bus č. 240! Na zastávce jsem potkala kamarádky z našich srazů v SR a v Dubči čekala Darí, zvědavá, kdo z našeho spolku přijede. Začaly jsme expozicí v budově špejcharu. Bylo toho tam hodně, nevěděla jsem, kam dřív koukat. Hned blízko vstupu vyráběla dcerka paní Brýdové placky z donesených návrhů nebo z obrázků, které tam byly k dispozici. Jelikož jsem nedávno nechala udělat razítko pro naše keškování (geocaching), bylo o náplň placky postaráno. Placka za dvacku a radosti za milion :-)
  První úkol byl splněn. Pokračovala jsem dál, okoukla razítka a šablony na pomalování a potisk (nejen) triček, stánky s pletacími přízemi, barvami, mozaikovými kamínky, mezitím jsem vždy vyběhla na vzduch, protože tam bylo vedro a téměř nedýchatelno. Jak jsem tak chodila sem a tam, uviděla jsem takovou miloučkou bábinku, odhadem hodně přes 70, jak zápolí snaživě s drátkovacím kolotočem (gizmo). Já už jsem párkrát měla chuť si tuhle pomůcku koupit, ale chyběl mi ten správný impulz. A teď tu byl. Paní lektorka mi vše ochotně předvedla a já si během minikurzíku za 60 Kč udělala krásný spirálkový náramek a ještě jsem si koupila za 150 Kč gizmo. Což bylo super, všude jinde stojí od 220 do 360 korun.
   Opět pár doušků čerstvého vzduchu a hurá na galerii, kde měla stánek Šárka Rooya. Nával, jako ostatně všude, spousta krásných korálků, něco málo jsem si koupila, a šla se ještě podívat na fusing (spékání skla v mikrovlnce). Pěkně horká práce, to už jsem to vedro přestala zvládat. Tak jsem se přesunula do sokolovny. Tam bylo volněji, méně stánků a lepší vzduch. Byly tam další pletací příze, textilní galanterie, šablony, razítka, na galerii nádherná trika za ještě nádhernější cenu - to jsem urychleně vzdala nápad, že nějaké koupím "dětem"!
  Co pěkného  tam bylo ještě k vidění? Plstění, předení na kolovrátku, malování triček, ale to hlavní, na co jsem se těšila, byly vinuté perle firmy Kortan z Železného Brodu. Nádhera... Vybrala jsem po jedné pro dceru a pro kolegyně a hned jsem si je tam mohla navléknout na obruč. A pak už zbýval poslední předmět mého zájmu -  enkaustika.
  Pro nezasvěcené - maluje se horkou žehličkou počmáranou voskovými pastelkami na křídový papír o vysoké gramáži. Je na to zvláštní žehlička, ale při trošce šikovnosti to jde i s obyčejnou, jen je třeba vyzkoušet správnou teplotu. (Něco mezi . a .. puntíky. Vosk nesmí při naklonění žehličky stékat.) Voskovky by měly být české, čínské prý mají malý podíl včelího vosku, špatně se taví. Kurzík stál 30 Kč, paní Školaudyová byla moc fajn a já si odvážela dva docela povedené obrázky.
  Plna krásných dojmů jsem odjížděla domů. Ještě jsem se stavila na Vinohradech v Rooye, na Národní ve Starbeads a pak už jen "Jede jede mašinka, uhání do Kolínka, jede jede do dálky, veze Babču s korálky." Doma jsem hned vytáhla gizmo a do noci kroutila spirálky, v sobotu jsem rozpálila žehličku...  Fotky budou, jen co trochu vykoukne sluníčko.

Malý dodatek k  enkaustice: papír, zakoupený v kopírce není příliš vhodný, gramáž se mi sice podařilo sehnat dobrou, ale vosk se do něj dost vsakuje. Je tedy vhodnější originální papír. Čínské voskovky jsem vyzkoušela, a docela fungovaly, na tenhle papír dokonce líp, než ty české "kohinorky". Zkrátka - experimentovat, jít cestou pokusů a omylů. A kdo chce vidět, co se všechno dá žehličkou namalovat, případně si koupit papíry či voskovky, koukněte se nawww.encaustic-jana.ic.cz

Tisící návštěvník

10. dubna 2010 v 17:03 | Babča |  Aktuality
Tak koukám, že do tisícovky hostů už moc nechybí. Je to takové malé jubileum, které by chtělo oslavit. Při vstupu se podívejte, jestli náhodou nenaskočil ten 1000 u vás. Pokud ano, napište mi na mailík kontakt a kdy a přibližně v kolik hodin to bylo a já vám pošlu nějakou korálkovou pozornost.

Akce v dubnu

6. dubna 2010 v 16:33 | Babča |  Aktuality
Tak kam nejdřív? Asi do Prahy - Dubče na Výstavu kreativity. Koná se od 9. do 11. dubna v prostorách historického špejcharu a  sokolovny. Kromě výstavních stánků tam budou i workshopy, kde si všelicos budete moci vyzkoušet. Třeba razítkování a šablonování na trička, práci s korálky, spékání skla v mikrovlnce, encaustické malby, práci s polymerovými hmotami (Fimo)... Pokud nepřijde mor, cholera či něco podobného, pojedu se tam podívat, a napíši sem své zážitky. Ale asi si budu muset dát na peněženku zámek, jinak budu až do výplaty jíst suchý chleba a nemaštěné brambory :-)))  Kdo by se chtěl jet do Dubče podívat, tak bližší informace jsou  na www.brydova.cz
Ušetřím vám hledání spojení: metro A na stanici Skalka a odtud bus 111,nebo metro C, stanice Háje a bus 240. Z obého vystoupit v zastávce Škola. Je to MHD, jezdí cca po půl hodině (za 26 Kč).

A kam dál? 14. dubna korálkujeme v Sue Ryder. Jestli bude hezky a teplo, tak už možná na zahradě. Jinak - jako obvykle -  v restauraci Domova. Také o něm něco napíši.

PS: O korálkování v SR tentokrát nenapíši, je to ve středu a já jsem v práci až do večera...

Černá elegance

2. dubna 2010 v 11:23 | Babča |  Náhrdelníky
Tento náhrdelník patří k těm dříve vyrobeným. Už ani nevím, kde jsem ty lístečky koupila, možná v Atelieru maestro, možná ve "švadlence", na tom celkem nezáleží. Nějaký čas ležel v krabici, a teprve nedávno jsem zjistila, že ještě není vyfocený.Tak jsem ho spolu s několika jinými předložila našemu dvornímu fotografovi a tady je. Je v podstatě univerzální, hodí se snad ke každému oblečení a pro nejrůznější příležitosti.

černé lístky s oh.
Lístečky, ohňovky, lanko