Leden 2010

Rozsypané korálky, aneb - dobrá rada nad zlato

30. ledna 2010 v 21:31 | Babča |  Nářadí, komponenty, pomůcky
Před pár týdny jsem si v pražské Kotvě nakoupila zásobičku rokajlu Gutermann. Je to velikost 9 a v pěkných plastových dózičkách s obsahem 28 g, což je bratru pár tisícovek. Možná víc párů, já je nepočítala! Minulý týden, když jsem se jimi kochala a vybírala, zda mám na hyacint vzít bílé, růžové, nebo raději modré, mi víčko od modrých zůstalo v ruce, rourka emigrovala na zem a její obsah se rozprskl po koberci - pod židli, stolek a skřínku. Uniklo mi jedno nepublikovatelné slůvko, zaklekla jsem a začala sbírat. A nadávala si, proč jsem si ještě nekoupila ten ruční minivysavač, teď by se hodil. Vysavač, vysavač? V mozku problikla vzpomínka, že jsem kdesi četla, jak tuto kalamitu zlikvidovat. To se vezme silonová ponožka, strčí se do hadice vysavače, její lem se zvenčí důkladně připevní a jde se na věc. Frajersky jsem usoudila, že nic připevňovat nebudu, že tu ponožku udržím v ruce. Jo, udržela, ale jen do té doby, než jsem zajela hlouběji pod stolek a praštila se zespod o jeho podlážku. A uííííííí, ponožka proletěla hadicí jak tobogánem a žuchla do sběrného sáčku. Další poněkud jadrnější slovo a zoufalé šátrání pinzetou asi třícentimetrovým otvorem. Sáček jsem nechtěla rozebrat, byl náš poslední a v obchodě budou prý asi až za 14 dní. Bingo, ponožku jsem zachytila, jenže za špatný konec, takže se většina jejího obsahu vysypala - ano, do sáčku. Naštěstí byl nový, ještě v něm skoro nic nebylo, tak se mi různým nakláněním a potřásáním podařilo korálky z něj vysypat a té trošky smetí je zbavit. Poučení pro příště? I ta nejlepší rada není nad zlato, když se nedodrží do detajlů. A já si dojdu přece jen koupit ten minivysavač. Dětičky mi ho zasponzorují k svátku :-)))


Lednové korálkování v Sue Ryder

26. ledna 2010 v 20:47 | Babča |  Korálkářské srazíky
Dnes jsme se - poprvé v tomto roce - sešly v Domově na náš pravidelně nepravidelný srazík. Pravidelně proto, že je každý měsíc, nepravidelně - není to fixně třeba každé první (druhé...) úterý v měsíci, záleží na tom, jak má čas Darí, patronka a organizátorka akce Korálek ke korálku. Začátek je tradičně v 15 hodin, předpokládaný konec je ve 20 hodin, každá zůstává, jak dlouho může. My dojíždějící prcháme dřív, ale také většinou dřív přicházíme. Dnes nás bylo 14 a každá přinesla ukázat, co ve dnech sváteční relaxace stihla pěkného vyrobit. Tentokrát se vše neslo v duchu knihy Kláry Žejdlové Květiny a stromečky z korálků. A bylo na co koukat! Růže, zlatý déšť v miniaturních skleněných květináčích (tvůrkyně těchto krásných drobnůstek se přiznala, že ve Smržovce vykoupila veškeré zásoby, ale prý nám pár květináčků přenechá), ostružiny, kvetoucí třešňová větvička, vřes, kvetoucí mimóza jako bonsaj, stříbřitě ojíněný smrček... Když jsme se pokochaly vší tou krásou, daly jsme se chutě do práce a košík, určený na naše výrobky, se utěšeně plnil. Příští korálkování bude 16.2. a není třeba se předem registrovat, židlí je dost .-)))

Tuto krásnou publikaci vřele doporučuji všem korálkářským fanynkám

Další modré variace

16. ledna 2010 v 17:36 | Babča |  Náhrdelníky
Nevím proč, ale každému se modrá líbí, jen do té Kouřimi jsem dělala asi deset náhrdelníků a souprav. A abych se přiznala, já ji mám také ráda. Když Korálki vyhlásily soutěž o nejkrásnější šperk k desátemu výročí Domova Sue Ryder, udělala jsem modrou soupravu, kterou jsem nazvala Dech moře. Bylo nás celkem 31, já byla mezi těmi zbylými 28, na tři vítězné šperky jsem jen tiše zírala. Ty jely do Anglie na výstavu. Ostatní se postupně prodaly a pomohly Domovu získat tolik potřebné penízky... V té době jsme ještě nefotily, tak zde dávám na ukázku jiné modré šperky.

Jeden z "kouřimských" z hranatek a rokajlu


K němu si paní přála i náramek


Tenhle dostala kolegyně k Vánocům. Je z ploškovaných korálků a rokajlu.
A jelikož je světlovlasá, moc jí slušel...

Svícen

15. ledna 2010 v 16:31 | Babča |  Vánoce
Tak nevím, do které rubriky by se nejlíp hodil, snad sem, k Vánocům svíčičky patří...
Okorálkované svícínky otiskl předloňský Dekor. Prodávala je IKEA, cena nebyla uvedena, spíš měly posloužit jako inspirace pro vlastní tvorbu. Nějaký čas ležel časopis "v šuplíku", až loni na podzim jsem začala přemýšlet, z čeho a jak svícínek vyrobit. Kaufland prodával skleněné stojánky na čajové svíčky, málo muziky za hodně peněz, nicméně jsem jeden udělala, ale nebylo to to, co jsem si představovala. Pak jsme dobraly pleťový krém, který měl jako jeden z mála skleněný kelímek, a ten už byl lepší. Vzala jsem ho ukázat holkám do práce a získala jsem od kolegyně lahve od kávy DE, jejichž "čepičky" se ukázaly jako ideální. Zpracovala jsem je všechny a darovala kdekomu. Měla jsem i tolik odvahy, že jsem jeden poslala k Vánocům Šárce Rooya, což tedy bylo nošení dříví do lesa. Dát zrovna jí korálky!!! Ale měla radost a zařadila můj výrobek do galerie čtenářů v prvním letošním čísle Korálků. A já ho nestihla nechat vyfotit! Byla tak hodná, že mi fotku poslala. Tak tady je. Dík Šárko.

Dvě tyrkysové

12. ledna 2010 v 18:10 | Babča |  Soupravy
Tyrkysovou barvu jsem měla již od mládí ráda. Babička se se mnou vadila, že jsem bledule, tak ať nosím něco veselejšího, ale já si na svém krku nosila vždy to, co se líbilo mně. A tenhle náhrdelník mám obzvlášť ráda pro ten pěkně zakroucený lísteček. Ještě ho mám ve fialové, tak až bude vyfocený...
Nejvíc práce daly náušnice, na pusetu mi nešly připevnit tak, aby vynikly ty okvětní plátky


Ohňovek bylo v pytlíčku málo, ověsy musely být na řetízku

Modré fantazie

12. ledna 2010 v 17:57 | Babča |  Soupravy
Dnes už si nepamatuji přesně, co z mých výrobků "jelo" do Kouřimi a co do Sue Ryder. Nakonec na tom nezáleží, dávám je sem, aby bylo nač koukat, že? A než sem dám vše, co je na fotkách, hodně vody v Labi uplyne...
Kapky, ohňovky, rokajl


Čtyřkorálek z ohňovek obšitý hranatkami


Korálky mají chuť se přetáčet, musí se hlídat, aby na krku pořád pěkně vypadaly

Brouček

11. ledna 2010 v 18:05 | Babča |  Ostatní ruční práce
Dřív, než jsem propadla korálkování, jsem zkoušela drátkovat. Inspiroval mě jeden dceřin student, který nosil na krku nádhernou škebli, umně opletenou měděným drátkem. Tak jsem to zkusila také. Prvních pár se mi moc nepovedlo, tak jsem je zase drátku zbavila, ale pak už to šlo. A když škeble, tak proč ne také kamínky? Dodnes nosívám na krku opletený chalcedon, i když je to měsíční kámen panny a já jsem blíženec, ale moc se mi líbil. Pár škeblí jsem si z té doby také schovala. K svátkům a narozeninám jsem dostávala pytlíčky mušliček a kamínků, pár jsem (už zas!!!) ukradla rybičkám z akvárka... Ty červené kamínky byly přímo stvořené na to, aby z nich bylo nějaké hmyzče. Tak alespoň jedno na ukázku.


Cancourky

5. ledna 2010 v 18:46 | Babča |  Náhrdelníky
Zní to směšně, ale vhodnější název mě nenapadá. Kdesi jsem viděla podobně řešený náhrdelník. A co vidím, a líbí se mi to, musím hned vyzkoušet Tak jeden asymetrický náhrdelník a dvě kytičky:

Ohňovky, hranatky a akrylová placička

Mačkané korálky. To druhé lanko nechtělo pořád v rokajlu držet.

Lístečky, ohňovky

Motanice

5. ledna 2010 v 18:33 | Babča |  Náhrdelníky
Jak už název napovídá, je to smotané z více návleků dohromady. Jednotlivé skupinky korálků - většinou tři - se k sobě spojí tzv. motanicovým uzlíkem a mezi nimi se nechává mezera asi tak 2-3 cm, podle velikosti použitých korálků. Několik návleků se spojí dohromady prostrčením do jedné kaloty a zajistí se zamačkávacím rokajlem. A je to. (Tedy - prostrčit několik vlasců tou malinkou dírkou v kalotě a pak rokajlem...) Minimálně by měly být tři návleky, můžete jich dát i víc.

Perličky

Sekané korálky

Kamínky

Jak je na obrázcích vidět, celý ten náhrdelník působí zranitelným dojmem, snadno se může sešmodrchat víc, než byl autorský záměr. Uchovávejte jej zavěšený!

Korálkování v Sue Ryder

5. ledna 2010 v 15:22 | Babča |  Aktuality
První letošní sraz je 26. ledna odpoledne. Přijet můžete třeba i jen na hodinku, dvě... Materiál je zajištěn, ale můžete přivézt starší, nepoužitelné korálky a pracovat z nich. Scházíme se v restauraci, většina z nás si tam dá oběd, vaří tam chutná a poměrně levná jídla. A korálkuje se, povídá se a je tam prima pohoda. Zájemkyně, které znají alespoň nejnutnější základy korálkování, by se měly hlásit na dfejtkova@dari.cz, aby jim byla rezervována židle.

Na svatbu, promoci či ples

5. ledna 2010 v 15:11 | Babča |  Soupravy
První slavnostní šperk jsem dělala k promoci šéfově manželce - mé kolegyni. Nevěděla jsem do poslední chvíle, jaké bude mít šaty, tak jsem udělala bílý i černý, čímž bylo pojištěno, že se alespoň jeden z nich hodí. Darovala jsem je však dřív, než byly vyfoceny. Tyto dva by mohly posloužit ke stejnému účelu.Při svých toulkách pražskými prodejnami korálků jsem narazila na tyto měňavé lístky.
A hned jsem v duchu viděla celý šperk...A tuto soupravu chystám na svatbu v rodině. Patří k ní i prsten a náramekDocela dobře jsou vidět očka na koncích drátuTato souprava vznikla ze starého, potrhaného náhrdelníku. Přidala jsem k ní pouze hranatky.


A ještě jednou ze starého nový


Přání k Vánocům

5. ledna 2010 v 11:12 | Babča |  Ostatní ruční práce
V této rubrice je všehochuť ručních prací, které jsme kdy vyzkoušely. Prezentuji zde práce nás obou, protože Hanka má svůj blog zaměřený výhradně na Barbie. A stejně je většina prací stvořená námi oběma. Já většinou finalizuji její výrobky. Ona třeba udělá šatičky, já našiji patentky, háčky, krajkové lemy, rámečkuji obrázky... Zde mi bylo svěřeno nalepení na čtvrtky, prý lépe strefím prostředek :-))). Hvězdičky jsou - ano, hádáte správně - z obalů čajových pytlíčků.

Byla to práce titěrná a pěkně prý bolely prsty. Ale všem, kteří tato přáníčka dostali, se líbíla.

Pro Jarku a Martinu

4. ledna 2010 v 21:58 | Babča |  Náhrdelníky
Jarka je švagrová. Má černý kostým, do něj bílou halenku s výstřihem, jen vhodný šperk ne. Prý by ráda něco v kombinaci černých a stříbrných korálků, raději trochu větších. Osvědčený obchod Rooya nezklamal, přivezla jsem vhodné korálky a tak se Jarka dodnes těší z tohoto náhrdelníkuA ještě jeden černo-stříbrný, aby měla na střídání


Minulý týden mi tlumočila prosbu své vnučky. U nich ve škole prý je velká móda náhrdelník z bílých a stříbrných korálků a stříbrných řetízků, a ona by ho také ráda měla. Přemýšlela jsem, jak by asi měl vypadat? Ještě jsem nic podobného neviděla, teď chodí každý nabalený jak pumpa, pokud náhrdelník má, tak pod bundou... Včera večer mě "líbla" můza, po předběžné domluvě jsem zvolila stříbrné ohňovky AB a bílé perly. A ještě večer jsem ho udělala. Tentokrát je to celé vymyšlené mou hlavou, v níž se probudila vzpomínka na náhrdelník, který jsem kdysi (ještě za dinosaurů, jak říká dcera) dostala od svého chlapce. Koncepce je stejná, jen materiál je jiný a celek je uzpůsoben pro něžnou dívku, není tak robustní, jako byl ten můj.


Šité šperky

4. ledna 2010 v 21:39 | Babča |  Náhrdelníky
Nejkrásnější šité náhrdelníky jsou vyrobené z droboučkých rokajlů. I z větších korálků jsou pěkné. Souhrnný přehled šitých šperků včetně návodů najdete v knize J. Sůsové Šité korálky. Vyšla loni a já chodila tak dlouho do knihkupectví, až jsem se dočkala. Něco jsem vyzkoušela hned, něco jsem odložila na později. Další návody na šité šperky jsou pravidelně v časopise Korálki. Například donut mě zaujal tak, že jsem týž večer, co mi časopis přišel, hned jeden udělala.

Temně červené ohňovky a sluníčka, rokajl


Jednoduché šité kuličky jsem předvedla v rubrice Dřevěné korálky. V knize paní Sůsové byla jiná kulička. Základem byla téměř stejná, jako ta jednoduchá (a já použila jako základ tu vyzkoušenou), ale navíc lapená do jakési sítě. Kontrast světlých a tmavých korálků je efektní.

Tyrkysové a bílé perličky

A ještě šitá kulička, tentokrát bez sítě

Tmavě modré ohňovky AB, rokajl

Voskovaná šňůra

4. ledna 2010 v 21:18 | Babča |  Náhrdelníky
Tuto techniku jsem se naučila (jako mnoho jiných věcí) od Darí. Jak název napovídá, základem je voskovaná šňůra. Na takový náhrdelník je jí potřeba 5 m, pracuje se s přeloženou napůl. Střídavě se navlékají korálky a oddělují se uzlíky. Můžete pravidelně střídat jeden a dva, nebo navlékat dle vlastní fantazie, což se hodí, když máte různé zbytečky jinak nezpracovatelných korálků. Fotku nemám, darovala jsem ten náhrdelník dřív, než jsme začali mé práce fotit. Tak aspoň ten pravidelný. Použila jsem černou šňůru o průměru 1 mm.

Dřevěné korálky

4. ledna 2010 v 21:05 | Babča |  Náhrdelníky
Dřevěné korálky se hodí třeba ke svetrům, nebo na léto. Mohou se navlékat na voskovanou šňůru (ukázka bude jinde), nebo na vlasec. Jednou jsem v dárečku - neprodejné příloze Praktické ženy - našla návod na dutou kuličku. Byla velmi jednoduchá a tak jsem ji vyzkoušela nejdřív ze skleněných korálků, pak i z dřevěných.

Lepší se by vyjímal na holém krku


Pořád jsem toužila po letní tunice, která by jaksi zamaskovala mé rozměry, a když se mi ji konečně podařilo sehnat, zjistila jsem, že žádné z mých korálků se k ní nehodí. Hrábla jsem tedy do dřevěných a tady je výsledek.

Ty barvy přesně ladily s tunikou...


A ještě jednou dřevěné korálky. Inspiraci pro tento náhrdelník jsem čerpala u Indiánů. Vlastním nádherný lapač snů, bohatě zdobený peřím. Pak ještě jeden menší, a Hance jsem koupila úplně mrňavý, upravený jako přívěsek na krk. Pírka jsou však příliš zranitelná, tak jsem pro svůj náhrdelník použila samé korálky.

Základem lapače je záclonový kroužek

Stromečky z ohňovek, kapek a perliček

3. ledna 2010 v 17:14 | Babča |  Stromečky a květiny
Nejen z lístečků se dají dělat stromečky. Vyzkoušela jsem prakticky vše, co se jen trochu hodilo.


Ohňovky jsou velice vděčným materiálem, zejména AB. (Aurora Borealis = kovový lesk, připomínající polární záři.) Odrazem světla se nejvíc podobají štrasovým ověsům na originálních stromech štěstí.


Na pár dalších stromečků jsem použila kapky. Modré listí sice žádný strom nemá, ale líbila se mi kombinace se stříbrným drátkem. (Vyzkoušela jsem všechny barvy kapek kromě černé.)


Jednou naše rodina vyrazila na výlet do Nymburka. Cestou za naším cílem jsme potkali prodejnu vína, v níž se prodávaly i korálky. Nechala jsem tam hezkých pár korun a kromě slušné hromádky ohňovek jsem si odnášela i do paměti zafixovaný stromek, který byl ve výloze. Byl větší a robustnější, než tento. Raději mám odlehčenější tvary...

Stříbrný drátek a perličky

A do třetice kytičky

3. ledna 2010 v 16:38 | Babča |  Náhrdelníky
Časopis Korálki přinesl v prvním loňském čísle návod na plesový náhrdelník. Poskytla ho Dita Dorčáková, další skvělá návrhářka a tvůrkyně šperků. Originál byl ze srdíček a sluníček Swarovski a perliček. Ty kytičky mi hned padly do oka. Našla jsem srdíčka i sluníčka - sice ne Swarovski, ale to mi nevadilo. Akorát se mi nechtělo dělat celý náhrdelník, tak jsem použila své oblíbené lanko.A zde jsou dvě varianty z lístečků

Nevýhoda práce s lístečky, které mají dirku uprostřed "čepele" je - že mají snahu se kácet na jednu či druhou stranu. Vyzkoušela jsem nejrůznější lístečky, ale jen tyto byly použitelné.

Ještě kytičky podle Darí

3. ledna 2010 v 16:22 | Babča |  Náhrdelníky

Negativ bílé opalizující kytičky z minulého článku


Nějaký čas jsem se bavila vyráběním těchto kytiček. Pak mě napadlo, že bych mohla spojit tři do jednoho náhrdelníku. Dokonce jsem zkoušela pět, ale to už bylo jaksi přeplácané...


Mačkané korálky - lístečky, perličky, rokajl


A poslední pokus - došly mi lístečky, cesta do Prahy v nedohlednu, tak jsem použila jazýčky. Místo pěti lístečků jsem musela dát jazýčků šest, i tak je kytička velmi subtilní. V reálu vypadá o něco lépe, než na fotce. Ale radost udělala obdarované kamarádce stejně, jako ta lístková.


Ať se fotila na tmavém pozadí, nebo na světlém, moc z ní vidět není

Ozdobné balení dárků

2. ledna 2010 v 21:58 | Babča |  Ostatní ruční práce

K bontonu patří dát dárek zabalený. A to, jak je zabalený, poví dost o dárci a jeho vztahu k obdarovanému. Posledních pár let se rozmohly dárkové tašky nejrůznějších tvarů, velikostí a barev. (Jeden čas, když byla Hanka bez práce, jsme je vyráběly asi pro pět papírnictví.) Což o to, jsou hezké, ale postrádají originalitu.

V Praktické ženě byly jednou ukázky balení dárků. Autorkou byla Radka Křivánková a byl tam odkaz na právě vycházející knihu a na kurzy, které pořádá v pražské Kotvě. Knihu jsme si objednaly a do kurzu se přihlásily. Paní Křivánková byla moc prima, žádný zvednutý nos nad námi, nešikovnými začátečnicemi. A to je prosím zapsána v Guinessově knize rekordů! A hned 3x. Za nejmenší zabalený dárek, což byl opál o průměru 3 mm a celý balíček se vešel na nehet ukazováčku. Za největší dárek - nákladní automobil Iveco. A se svým týmem drží rekord - nejvíce zabalených dárků za hodinu. Podívejte se na www.darkovebaleni.cz, je na co koukat.

Když jsme se vrátily z kurzu, strávily jsme celou neděli balením všeho možného, co bylo doma: krabičky od sirek, tuby od vitaminů, vyráběly mašle, růžičky, kytičky, prostě balící orgie. A zůstalo nám to dodnes. Pokusím se najít v Hančině PC fotky z dřívějších Vánoc, ty co mám tady, nejsou nejlepší, ale pro ilustraci musí zatím stačit.

Je toho tu moc a tudíž kapku nepřehledné...


Detajl myšky, která vykukuje pod stromkem. Skrývá mikinu.


Takhle vypadá zabalený dárek velikosti krabičky sirek (ne těch velkých, domácnostních!)Paní Křivánková vydala již čtyři knihy, tři pro dospělé, jednu pro děti. Překrásné nápady s podrobným návodem, jaký pochopí snad každý. Dárky pro každou příležitost, pro pány, dámy, k svatbě, narození dítěte, jak vtipně darovat peníze a jak udělat krabičky. Tak honem do nejbližší knihovny...