Bižuterní komponenty

28. prosince 2009 v 18:38 | Babča |  Nářadí, komponenty, pomůcky
Protože se domnívám, že se na můj blog nebudou chodit dívat jen korálkářky, ale i různé zvědavky, které možná zatouží korálkování také zkusit, chci jim start trochu usnadnit. Nejen dobré kleště a další pomůcky, ale i desítky maličkostí jménem komponenty budou potřebovat. Tak tedy malé "who is who", neboli stručné představení, co je co a k čemu to je.

Bižuterní lanko slouží k navlékání korálků. Je to drát potažený ochrannou vrstvou proti korodování a vyrábí se v různých barvách. K témuž účelu lze použít obruč z paměťového drátu. Obé se dá koupit "ve velkém", tedy celá cívka lanka nebo požadovaný počet otoček paměťáku. Lze koupit i hotové obruče již se zapínáním.

Zamačkávací rokajl se dělá ve třech velikostech a šesti barvách. (Stříbro, starostříbro, zlato, starozlato, měď a staroměď. V těchto provedeních se vyrábí většina komponentů.) Používá se k oddělení skupinek korálků na lanku.
zam.rok


Kalota vypadá jako rozpůlená mičudka, na jedné straně spojená, s malým otvorem uprostřed spoje, na opačné straně má jakýsi ocásek. Navlékne se na konec lanka, pak zamačkávací rokajl, kalota se přes něj přetáhne a lehce stiskne, takže zakončení lanka není vidět. Ocásek se zakroutí do očka a k němu se připevní zapínání.

kalota


Zapínání je několik druhů. Nejpoužívanější jsou karabinky a pérové kroužky, ozdobnější je zapínání OT. Óčko a nožička téčka mají očka, ke kterým se připevní náhrdelník či náramek. Zapíná se prostrčením téčka do óčka. K připevnění všech druhů zapínání k očkům kalot slouží spojovací díly - kroužky a oválky.

OT
Americké = OT zapínání

Ketlovací nýty a jehly vypadají tak trochu jako špendlíky, nýty mají kovovou hlavičku, jehly mají na konci očko. Oboje slouží k navlékání korálků, na konci se udělá očko a za to se pak nýt navlékne na lanko. Jehly mají tím pádem očka na obou stranách, za ty se pak spojují dohromady, čímž vzniká řetěz složený z korálkových dílů.

Afroháčky, pusety, kreole, klipsy a anglické šrouby - k těm všem se připojují ketlovací nýty s navlečenými korálky, a máte náušnice jedna radost. Poslední dva typy jsou určeny těm, kdo nemají propíchnuté uši.

náušnice
Náušnicové komponenty


Těch kovodílů je mnohem víc. Polotovary na brože, prstýnky (na ně se dělají i dvě velikosti paměťového drátu), vlasové spony, pak různé přívěsky a filigrány, většinou s očky k zavěšení naketlovaných korálků. Stačí dát do vyhledávače "korálky" a najde vám spoustu e-shopů i kamenných obchodů, jen si vybrat...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zdeňka | E-mail | Web | 21. července 2011 v 0:01 | Reagovat

Na tohle jsem ráda koukla, protože moc nevím jak na to a co koupit.Díky.

2 Jana | E-mail | Web | 28. května 2014 v 12:23 | Reagovat

Mám ráda bižuterii, umím si jí představit i na některých sestavách nábytku. Nechala jsem si byt dělat od http://www.ci-kuchyne.cz/ a je to paráda. Vše dokonale sladěno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama